MANİPÜLASYON VE MOBİLİZASYON

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Manuel terapi, omurga ve eklemlerdeki kısıtlılıkları ve bunlardan kaynaklanabilen ağrıları bir takım özel manevra ve egzersizlerle gidererek beden mekaniğini korumaktır.El ile yapılan tedavi anlamına gelen manuel terapinin temel amacı kişide var olan problemlerin sebeplerini bulmak ve ortadan kaldırmaktır. Manuel terapi’nin etkin ve güvenli uygulanması için, lokomotor sistemin anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik  olarak detaylı değerlendirilmesi gerekir.
 
Omurga ve ekstremite eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinde uygulanan manuel terapi sırasında; manipulasyonlar, mobilizasyonlar, özel germe teknikleri, postizometrik relaksasyon teknikleri, klinik bantlama teknikleri ve osteopatik yaklaşımlar gibi yöntemler kullanılır.
 
Manuel terapinin klasik fizyoterapiden en önemli farkı; semptomlara yönelik değil, iyileşme ve doku tamirine yönelik, geri dönüşsüz, mükemmel ya da çok iyi sonuçlara ulaşılması amaçlanır.
 
Hangi hastalıklarda etkilidir ?
  • Bel rahatsızlıkları;bel fıtığı,faset eklem blokajları,kanal daralması, bel kayması.
  • Boyun rahatsızlıkları;boyun fıtığı,boyun düzleşmesi,faset eklem problemleri,boyunla ilişkin baş ağrısı. Omuz problemleri ; Kas yırtılması , Donuk omuz ,İmpingement (sıkışma) sendromu
  • Dirsek problemleri;Ekstansör tendinit(Tenisçi dirseği),Fleksör tendinit(golfçü dirseği),ulnar sinir tuzak nöropatisi
  • El bileği problemleri;Karpal tünel sendromu,Dequervain tenosinoviti,dupuytren kontraktürü
  • Kalça problemleri;Kalça çıkığı,Priformis sendromu,Koksartroz,Kalça protezi sonrası
  • Diz rahatsızlıkları;Menisküs yırtıkları,ön-yan-arka çapraz bağ yırtıkları,diz protezi sonrası rehabilitasyon,kondormalazi patella,genu varum-valgum-rekurvatum problemleri
  • Ayak bileği rahatsızlıkları;topuk dikeni,halluks valgus,tarsal tünel sendromu,morton sendromu-nöroması
  • Kırık sonrası rehabilitasyon:Özel limitasyon açma teknikleri
Gelişmiş ülkelerde sıklıkla ortopedik rehabilitasyon,sporcu rehabilitasyonu alanlarında kullanılan manuel terapi nörolojik rehabilitasyonda da fonksiyonların geliştirilmesinde tedavinin etkisini arttırır.