KLİNİK PİLATES

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Birçok kişi yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu: duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ya da bu pozisyonlarda sürekli olarak tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve strese yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikâyetleri ortaya çıkıyor.
Klinik Pilates, vücudun kaybettiği yada eksik fonksiyonların yeniden kazandırılması olarak tanımlanabilir. Klinik Pilates ile, hastalık ya da yaralanma sonucu vücut işlevlerinden bir kısmını kaybetmiş olan kişinin, mevcut kapasitesini en iyi şekilde kullanarak, vücut işlevlerini en üst düzeyde çıkarabilmesi amaçlanır. Pilates metodunu diğer egzersiz yöntemlerinden ayıran en önemli faktör rehabilitasyon alandaki etkisidir. Pilates egzersizlerinde vücuttaki hangi kas grubunu çalıştırırsanız çalıştırın, önemli olan omurganın çevresindeki kasları o egzersiz esnasında eşit ve dengeli çalıştırmayı birinci kural olarak görmesidir. Posür kaslarını güçlendirme üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Dolayısı ile omurga ve etrafı dengeli bir şekilde güçlenmektedir.
Klinik Pilates ile gövde önü (karın) ve arkası (sırt kasları) dengeli çalışmalarla kasların eşit bir şekilde çalışarak güçlenmesiı ile duruş bozukluğu düzelmekte ve sağlıklı bir anatomiye kavuşarak ağrılardan ve sakatlanmalardan bizi korumaktadır.